5 tipov na predĺženie životnosti batérie vášho elektro bicykla

5 tipov na predĺženie životnosti batérie vášho elektro bicykla

Viete, že akumulátor je v elektro bicykloch ten najdrahší článok? Zároveň je to komponent, bez ktorého by váš elektro bicykel jednoducho nefungoval! Je to totiž jedna z jeho najdôležitejších súčastí. Preto by ste sa o akumulátor mali starať tak, aby vám vydržal čo najdlhšie. Dá sa jeho životnosť predĺžiť?

Predĺžte životnosť batérie v elektro bicykloch

Iste chcete, aby vám akumulátor elektro bicykla vydržal čo najdlhšie. Takže ako na to?

  1. Nevystavujte batériu extrémnym teplotám

A to tak plusovým, ako aj mínusovým vysoké teploty nad 30 ºC a naopak nízke teploty pod 0 ºC životnosť vašej batérie v elektro bicykli výrazne skracujú a zároveň negatívne ovplyvňujú jej výkon. Preto batériu takýmto teplotám nevystavujte, napríklad neparkujte dlhodobo elektro bicykel priamo na slnku.

  1. Batériu dobre uskladnite

Tento tip priamo súvisí s predchádzajúcim bodom. Uskladňujte batériu na bezpečnom mieste a tak, aby nebola vystavená extrémnym teplotám. Napríklad v zime, keď elektro bicykel dlhšie nepoužívajte, batériu nabite na 50% a uložte ju na chladné miesto a mimo elektro bicykla, aby ste zabránili jej aktivácii.

  1. Nevybite batériu pod 20%

Ak sa batéria príliš vybije, môže sa znížiť jej kapacita. Lítiové batérie v elektro bicykli môžu dokonca začať oxidovať, čo sa negatívne prejaví tak na kapacite, ako aj na výkonnosti batérie. Ak máte batériu dlhodobo vypnutú, napríklad mimo sezóny, aspoň raz za 90 dní ju nabite.

  1. Batériu úplne nenabíjajte

Tak, ako jej neprospieva úplné vybitie, neprospieva jej ani úplné nabitie. Odporúča sa nabíjať ju tak na 80% jej kapacity (cca 40 V), čím sa spomalí proces degradácie batérie.

  1. Po jazde nechajte batériu „oddýchnuť“

To znamená, že by ste ju nemali hneď po jazde nabíjať. Najprv batériu nechajte vychladnúť, pretože ak by ste ju nabíjali ohriatu, rýchlejšie by degradovala.

Čo teda platí? Šetrné uskladňovanie, nevystavovanie extrémnym teplotám a zároveň primerané nabíjanie a vybíjanie, môže životnosť batérie v elektro bicykli výrazne predĺžiť.