Na elektrobicykli je dôležité vidieť, ale aj byť videný!

Na elektrobicykli je dôležité vidieť, ale aj byť videný!

S príchodom jesene sa skracujú aj dni, a tak čoraz častejšie nás na bicyklových cestách zastihne šero či dokonca tma. Je preto viac ako potrebné vybaviť váš elektrobike primeraným osvetlením. Z hľadiska účelu možno rozdeliť svetlá do troch základných kategórii:

1. Kategória takzvané „dojazdové svetlá“

Vyznačujú sa predovšetkým tým, že sú malých rozmerov, poväčšine sú ľahko odnímateľné a ich účelom je predovšetkým – BYŤ VIDENÝ !

Naše odporúčanie: Sadu takýchto svetiel (biele predné a červené zadné) je dobré mať stále ako súčasť vášho štandardného vybavenia cyklo batohu alebo kapsičky. Neviete totižto nikdy, kedy sa na svojich cyklo-jazdách niekde zdržíte a takéto svetlá vám s veľkou pravdepodobnosťou zabezpečia dostatočnú rozpoznateľnosť a tak bezpečný návrat domov.

Najcharakteristickejšími predstaviteľmi tejto skupiny pre elektrobicykle sú sady ako Longus . Patria k tomu najlacnejšiemu riešeniu aké dnes existuje. Svetielka sú napájané mincovými batériami  a už neraz mnohým jazdcom veľmi pomohli. Hodia sa najmä pri skutočne príležitostnom používaní.

Naopak, ak takéto riešenie využívate častejšie rozhodne doporučujeme využiť sady od austrálskeho výrobcu a to konkrétne KNOG Blinder. Jedná sa o malé svetlá, avšak s pomerne výraznou svietivosťou. Naviac dokážu blikať vo viacerých vzoroch z ktorých si môžete vybrať a tým umocňujú upozornenie, že sa nachádzate na ceste. Napájané sú interným vstavaným malým akumulátorom, ktorý si viete nabiť za pomoci klasickej USB nabíjačky. Toto riešenie vám zabezpečí dlhodobé a bezproblémové použitie aj pri častom zapínaní.

2. Kategóriu  predstavujú svetlá k bežnému použitiu (aj na cestách)

Takéto svetlá sa vyznačujú vyššou svietivosťou, ktorá vám zabezpečí dostatočné osvetlenie cesty pre vašu jazdu, avšak stále nespôsobuje nebezpečné oslňovanie jazdcov alebo vodičov idúcich v protismere. Svetlá pre elektrobike v tejto kategórii väčšinou bývajú aj oficiálne schválené pre používanie na jazdu na cestných komunikáciách.  Špecifickými sú svetlá, ktoré umožňujú prepínanie zmeny tvaru osvetľovacieho kužela a svetelného toku, teda niečo podobné ako stretávacie a diaľkové svetlá pri automobiloch.  Skoro pravidlom sú tieto svetlá napájané nabíjateľnými akumulátormi či už zabudovanými vo svetle alebo v externom púzdre. Medzi  najpoužívanejšie patrí model Infini Super Lava. Jeho výhodou je malý rozmer a aj možnosť jednoduchého pripevnenia na prilbu a tak jeho využitie ako sekundárneho osvetlenia k hlavnému umiestnenému priamo na elektrobicykli.

Svietivosť takýchto svetiel sa väčšinou pohybuje v rozpätí 150 – 700 Lumenov.

3. Kategória vysoko výkonných svetiel na nočné jazdenie v teréne

Tieto svetlá ohurujú predovšetkým výrazným svetelným tokom. S tým sa však spájajú aj efekty ako výraznejšia spotreba a značné zahrievanie sa. Využijete ich predovšetkým v zjazdoch v náročnom teréne, kde uvítate každý lumen naviac. Treba však byť veľmi opatrný pri ich používaní na ceste. Veľmi uvážlivo (tlmene a sklopene) ich zapnúť v premávke, nakoľko ich veľmi intenzívne osvetlenie,okrem nepríjemného pocitu, môže spôsobiť až úplnú stratu orientácie protiidúceho a tak iniciovať fatálnu nehodu. Svietivosť takýchto lámp sa väčšinou pohybuje v rozmedzí od 800 – 4000 Lumenov. Medzi reprezentantov takýchto svetiel radíme napríklad Longus Flash 3000 4F

Integrované svetlá

Samostatnú skupinu svetiel pre elektrobicykle tvoria integrované svetlá. Jedná sa o svetlá trvalo spojené s elektrobikom a napájané priamo batériou tohto elektrobicykla. Väčšinou sú s kategórií svetiel používaných pre cestnú premávku, avšak v poslednom období sa objavujú, predovšetkým na horských ebajkoch aj vysoko výkonné svetlá pre nočné jazdenie v teréne. Dosť často sú tieto svetlá vybavené aj režimom prepínania diaľkových a stretávacích svetiel. Väčšina špičkových výrobcov elektro asistenčných systémov umožňuje ich doinštaláciu aj dodatočne. Treba však rátať nie len s nákladmi na zakúpenie samotného svetla, ale aj cenu za inštaláciu a prípadné prepojovacie komponenty. Medzi kvalitné a rozšírené svetlá tejto kategórie patria napríklad Lezyne MicroDrive 1000 alebo 500, pre cestnú premávku s prepínaním diaľkových svetiel Lezyne HB STVZO E550

Inštaláciu doporučujeme previesť v profesionálnom servise, kde vám ich odborne nainštalujú a aj správne nakonfigurujú k Vašemu elektrobicyklu.