Ako si vybrať elektrobicykel?

Premýšľate o tom, že si zaobstaráte elektrobicykel? Ak sa chcete aktívne venovať športu, elektro-bicykel zrejme nie je pre Vás. No ak potrebujete dopravný prostriedok, ktorý Vám poslúži napríklad na cestu do práce alebo na výlety s rodinou, je to tá správna voľba. Ako si však vybrať ten najvhodnejší elektrobicykel?

Na čo sa zamerať pre kúpou elektrobicykla

Na trhu je dnes dostupné množstvo modelov elektro-bicyklov. A to v rôznych prevedeniach, ale aj cenových reláciách. Ak teda chcete vybrať dobre a investovať svoje peniaze rozumne, zamerajte sa najmä na nasledovné:

  • Hmotnosť. Hmotnosť elektrobicykla hrá dôležitú úlohu pri jeho výbere a mali by ste si na ňu dať pozor. Ak si totiž vyberiete príliš ťažký elektrobicykel, môžete s ním mať neskôr problém. Čo napríklad v prípade, že dostanete defekt a bicykel budete musieť domov dotlačiť? Vyberte si teda takú váhu, ktorú zvládnete „utiahnuť“.
  • Umiestnenie batérie. Existujú dva typy elektrobicyklov. Tie, ktoré majú batériu umiestnenú na zadnom nosiči alebo také, ktoré majú batériu pripevnenú priamo na ráme. Ak je batéria umiestnená na zadnom nosiči, ťažisko bicykla sa presúva od stredu viac dozadu. Tiež je to limitujúce pri prevoze nákladov. Modernejšie elektrobicykle majú batérie zväčša na rámoch. Tieto sa dajú odmontovať a dobíjať samostatne. To znamená, že vezmete nabíjať len batériu a nemusíte k nabíjačke dopraviť celý elektrobicykel.
  • Dojazd elektrobicykla. Veľmi dôležitý údaj, ktorý udáva výrobca. Ide o dojazd elektrobicykla na jedno nabitie, avšak určený je pri najnižšom využívaní motora a na rovinatých povrchoch. Vyberte si vždy elektrobicykel, ktorý má dojazd aspoň dvakrát väčší ako vzdialenosť, ktorú chcete na jedno dobitie prejsť. Ak to teda máte do práce napríklad 5 kilometrov, potrebujete bicykel s dojazdom 20 km (5 km do práce a 5 km späť, vynásobené dvomi).
  • Na aký terén sa chystáte? Je tiež rozdiel, či sa chystáte používať elektrobicykel na horských cestách, či len v meste. Aj pri elektrobicykloch totiž existujú cestné a horské typy. Horské majú širšie pneumatiky, sú odpružené, no sú aj ťažšie, ako cestné elektrobicykle.

Pred kúpou elektro-bicykel vyskúšajte!

Kúpa elektrobicykla nie je práve najlacnejšia záležitosť. Mnoho predajcov teda ponúka možnosť bicykel pred kúpou vyskúšať. Prípadne si môžete elektrobicykel požičať z požičovne a zistiť, aký model Vám najviac vyhovuje a naopak, aký nie. Oplatí sa tiež opýtať aktívnych užívateľov elektrobicyklov na rôznych fórach, či diskusiách. Iste sa radi podelia so svojimi skúsenosťami, ktoré Vám pomôžu pri výbere.

Autorské právo: siamphotos / 123RF Reklamní fotografie